نحوه شستشو و مراقبت از اسکراب های پزشکی

اسکراب‌های پزشکی نیاز به شستشو و ضدعفونی کافی بعد هر بار استفاده دارند تا لکه‌ها و قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها، ویروس‌ها و بسیاری موارد دیگر را بشویید.
 این یک تصور اشتباه رایج است که آب داغ دستگاه میکروب‌ها را از بین می‌برد، اما اکثر ماشین‌های لباسشویی برای از بین بردن میکروب‌ها داغ نمی‌شوند. به هر حال، اسکراب ها را نمی توان همیشه در آب داغ شست، در غیر این صورت چروک یا محو می شوند.

در عوض، همیشه از سفید کننده کلر برای سفیده ها و روغن کاج یا ضد عفونی کننده فنلی برای رنگ ها استفاده کنید تا به درستی اسکراب های خود را ضد عفونی کنید.

بیشتر بخوانید: 18 شغلی که نیاز به اسکراب دارد

در اینجا نحوه شستن و ضدعفونی ایمن اسکراب های پزشکی در خانه در ماشین لباسشویی و خشک کن بعد از هر بار پوشیدن برای حفظ ظاهری خوب و ماندگاری آنها آورده شده است.

آنچه شما نیاز دارید

تجهیزات / ابزار

 • واشر
 • خشک کن

مواد

 • مواد شوینده سنگین
 • سرکه سفید
 • سفید کننده کلر، ضدعفونی کننده روغن کاج، یا ضدعفونی کننده فنلی
 • دستکش یکبار مصرف (اختیاری)
 • سفید کننده بر پایه اکسیژن برای روشن کننده (اختیاری)

دستورالعمل ها

نحوه شستن اسکراب های پزشکی
مواد شویندهمواد شوینده سنگین
دمای آبسرد برای پنبه، گرم برای مخلوط
نوع چرخهمنظم
نوع چرخه خشک کردنکم (یا در هوا خشک) برای پنبه، متوسط ​​برای مخلوط
درمان های خاصاز آب داغ پرهیز کنید، لباس ها را از داخل بچرخانید
تنظیمات اتوداغ
چند بار شستشوبعد از هر پوشیدن

 

نحوه شستن اسکراب های طبی پنبه ای

 

در آب سرد بشویید

اسکراب های 100% پنبه را در آب سرد و شوینده های سنگین مانند Persil و Tide بشویید .

سرکه سفید را اضافه کنید

1/2 فنجان سرکه سفید مقطر را به آب شستشو اضافه کنید تا پارچه ها نرم شوند بدون اینکه نرم کننده های معطر تجاری اضافه کنید.

اسکراب ها را خشک کنید

تکه های پنبه را باید در پایین ترین حالت خشک کن یا خشک کن خشک کن خشک کنید. این از چروک شدن و محو شدن بیش از حد جلوگیری می کند.

نحوه شستن اسکراب های مخلوط پنبه/پلی استر

در آب گرم بشویید

اسکراب هایی که 65% پنبه و 35% پلی استر هستند باید در آب گرم با مواد شوینده سنگین شسته شوند. قبل از شستن آنها را از داخل بچرخانید.

از شستشو با آب داغ که می تواند لکه های زیادی ایجاد کند و عمر اسکراب های نخی/پلی استر شما را کاهش دهد، خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس بیمارستانی در تهران

اسکراب ها را خشک کنید

اسکراب های مخلوط پنبه/پلی استر را می توان در یک خشک کن حرارتی معمولی یا خشک کردن خطی خشک کرد.

 

نحوه ضد عفونی کردن اسکراب های پزشکی

با توجه به ماهیت مراقبت های پزشکی، با اسکراب های خود طوری رفتار کنید که گویی در معرض عفونت های باکتریایی و ویروسی قرار گرفته اند.

 آنها باید ضد عفونی شوند . به ندرت پیش می‌آید که شما یا سایر افراد خانه‌تان در اثر دست زدن به این لباس‌ها آلوده شوید، اما برای ایمن بودن، اسکراب‌های کثیف را تا زمان شستن لباس‌های دیگر جدا نگه دارید.

بیشتر بخوانید: خرید روپوش پزشکی زنانه

اسکراب ها پس از شستشو به دلیل فرآیند تمیز کردن کاملا ایمن هستند. با پیروی از مراحل منظم شستشو، افزودن ماده ضدعفونی کننده و خشک کردن ماشینی، میکروب های باقی مانده از بین می روند. 1


 1. دستکش یکبار مصرف بپوشید

  هنگام استفاده از اسکراب های پزشکی از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید. همیشه لباس های شسته شده را از صورت خود دور کنید. اگر شخصی در خانه شما سیستم ایمنی ضعیفی دارد و از لباسشویی مراقبت می کند، او را تشویق کنید که همین کار را انجام دهد.

 

برای اسکراب های پنبه ای سفید از سفید کننده کلر استفاده کنید

اسکراب های پنبه ای سفید را می توان با افزودن سفید کننده کلر (هیپوکلریت سدیم) به چرخه شستشو ضدعفونی کرد .
بیشتر بخوانید: خرید لباس بیمارستانی زایمان
سفید کننده کلر باید قبل از افزودن آن به درام شستشو در دستگاه پخش کننده سفید کننده واشر ریخته شود یا با آب رقیق شود. هرگز سفید کننده را مستقیماً روی لباس نریزید.


 1. از روغن کاج برای اسکراب های رنگی غیر پنبه ای استفاده کنید

  • برای انواع دیگر پارچه ها و اسکراب های رنگی از ضدعفونی کننده روغن کاج استفاده کنید که در آب گرم و گرم موثر است. نام های تجاری عبارتند از Pine-Sol، Spic and Span Pine و Lysol Pine Action. محصول را در ابتدای چرخه شستشو اضافه کنید. برای موثر بودن، محصول باید حاوی 80 درصد روغن کاج باشد.
   بیشتر بخوانید: قیمت لباس بیمار پارچه ای
  • جایگزین دیگری برای ضدعفونی کردن اسکراب های رنگی، ضدعفونی کننده فنولی است. ضدعفونی کننده برند لیزول در اکثر مناطق موجود است. در صورت گرم بودن آب شستشو، ممکن است مواد ضدعفونی کننده فنلی به محل شستشو اضافه شود یا آب شستشو.

از بین بردن لکه روی اسکراب های پزشکی

لکه بر روی اسکراب اجتناب ناپذیر است. اینها برخی از رایج ترین لکه های پزشکی و نحوه برخورد با آنها هستند.

 • خون:  همیشه با خیساندن در آب سرد شروع کنید. آب داغ پروتئین‌های خون را عمیق‌تر وارد پارچه می‌کند و جدا کردن آن‌ها را بسیار سخت می‌کند. هرگز از صابون ساده استفاده نکنید. در عوض، پس از شستشوی خون تا حد ممکن از الیاف پارچه (استفاده از جریان ثابت آب سرد از طریق پارچه)، مقداری مواد شوینده لباسشویی سنگین مانند تاید یا پرسیل که حاوی آنزیم های لازم برای شکستن پارچه است، بمالید. لکه دار کردن بگذارید مواد شوینده به مدت پنج یا 10 دقیقه عمل کند، سپس طبق معمول بشویید.

بیشتر بخوانید: خرید لباس بیمار بیمارستانی

 • استفراغ، ادرار و مدفوع:  اینها نیز لکه های پروتئینی هستند و باید ابتدا با آب سرد درمان شوند. هرگونه ماده جامد را با زبانه گیر یا لبه قاشق یا چاقوی یکبار مصرف بردارید. هرگز با پارچه مالش ندهید زیرا این کار لکه را به عمق پارچه فشار می دهد. مجدداً با جریان ثابت آب سرد بشویید و قبل از شستشو با مواد شوینده سنگین بشویید. 1/2 فنجان  جوش شیرین را  به آب شستشو اضافه کنید تا به کاهش بو کمک کند.
 • پمادها : اینها لکه های روغنی هستند که برای از بین بردن لکه ها به آب گرم یا داغ نیاز دارند. هر گونه مواد جامد را با ابزاری که دارای لبه های مات هستند، بدون مالش بردارید. کمی از مواد شوینده سنگین بمالید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند. با آب داغ بشویید و طبق معمول بشویید.
 • داروهای مایع:  رنگ اضافه شده به این داروها است که باعث ایجاد مشکل می شود. محلولی از  سفید کننده مبتنی بر اکسیژن  و آب خنک را مخلوط کنید. لباس لکه دار را زیر آب فرو ببرید و اجازه دهید حداقل یک ساعت خیس بخورد. طولانی تر بهتر است یا تا هشت ساعت. این باعث حذف رنگ می شود و برای همه رنگ ها و انواع پارچه های اسکراب ایمن است. طبق معمول بشویید.

بیشتر بخوانید: فروش عمده لباس بستری

 • ید:  با خیساندن لکه در آب گرم (حدود 90 درجه فارنهایت) با یک  محصول پیش خیسانده مبتنی بر آنزیم  یا مواد شوینده سنگین برای حدود 20 دقیقه شروع کنید. آب سرد برای از بین بردن لکه ید موثر نیست. سپس طبق معمول در آب گرم با مواد شوینده و سفید کننده بر پایه اکسیژن بشویید تا تغییر رنگ باقیمانده از بین برود. اگر لکه ای باقی ماند، محلول تازه ای از سفید کننده مبتنی بر اکسیژن و آب ولرم را مخلوط کنید. تمام لباس را زیر آب بگذارید، اجازه دهید حداقل چهار ساعت یا یک شب خیس بخورد، و سپس طبق معمول بشویید. در صورت نیاز تکرار کنید.
 • لکه های غیرمرتبط با پزشکی: برای لکه های غیرمرتبط با پزشکی، مانند خردل از ساندویچ ناهار خود، به  این نکات برای از بین بردن لکه های خاص مراجعه کنید .

 

چند بار شستن اسکراب های پزشکی

اسکراب های خود را بعد از یک بار پوشیدن بشویید. داشتن اسکراب های تازه و ضدعفونی شده برای هر شیفت کاری حیاتی است تا باکتری ها و میکروب ها پخش نشوند.

بیشتر بخوانید: خرید گان پزشکی قابل شستشو

یک جفت اسکراب با کیفیت خوب برای مدت طولانی دوام خواهند داشت زیرا به گونه ای ساخته شده اند که در برابر شستشو و خشک شدن مداوم مقاومت می کنند.

مراقبت و تعمیرات

ترمیم سوراخ ها و شکاف های کوچک در اسکراب های پزشکی نیاز به یک سوزن و نخ ساده دارد. در بیشتر مواقع، مقدار حرکتی که انجام می‌دهید، لبه‌های شلوار یا بالاتنه شما را شل می‌کند، که می‌توان آن‌ها را نیز با سوزن و نخ ترمیم کرد.

اتو کردن

اسکراب‌های پنبه‌ای نرم و قابل تنفس هستند، اما در هنگام شستشو چروک می‌شوند، بنابراین پس از شستن، بهتر است از اتو در حالت گرم یا نخی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: خرید عمده شان جراحی

اگرچه معمولاً نیازی به اتو کردن اسکراب های طبی ساخته شده از مخلوط پنبه/پلی استر ندارید، در صورت تمایل می توانید اسکراب های خود را اتو کنید. از محیط گرم تا گرم استفاده کنید.

نگهداری اسکراب های پزشکی

پس از شستن و ضدعفونی کردن اسکراب های پزشکی خود، آنها را با آویزان کردن آنها در یک کیسه لباس پلاستیکی یا تا زدن و قرار دادن آنها در یک کشوی مخصوص، استریل نگه دارید. تمام تلاش خود را بکنید تا در محل کار اسکراب ها را عوض کنید. اسکراب های کثیف را در یک کیسه پلاستیکی قابل مهر و موم قرار دهید تا زمانی که قابل شستشو باشند.

 

بیشتر بخوانید: لباس اتاق عمل بیمار زنانه

نکاتی برای شستن اسکراب های پزشکی

 • اطمینان حاصل کنید که سفیدکننده مبتنی بر اکسیژنی که انتخاب می‌کنید، کیفیت ضدعفونی‌کننده‌ای برای لباس‌ها ارائه می‌کند.
 • قبل از شستن، اسکراب ها را به سمت بیرون بچرخانید تا ریزش آن کاهش یابد.
 • از زدن هرگونه لوسیون یا عطر روی اسکراب های پزشکی خود اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ پارچه شوند.
 • به دنبال اسکراب‌هایی باشید که دارای لایه‌ای از خاک هستند که معمولاً در خدمات حرفه‌ای و لباس‌های پزشکی یافت می‌شوند که به مراقبت آسان نیاز دارند.

سوالات متداول

چگونه برای اولین بار اسکراب ها را می شویید؟

یک مجموعه کاملاً جدید از اسکراب های رنگی را در آب سرد با 1/2 فنجان سرکه سفید اضافه شده به مواد شوینده بشویید. سرکه رنگ رنگی اسکراب های شما را تثبیت می کند.

آیا می توانم اسکراب ها را با لباس های معمولی بشوییم؟

اسکراب های کثیف را همیشه به تنهایی بشویید. در لباس های معمولی خود با اسکراب های کثیف مخلوط نکنید.

اگرچه شستن یک بار برای صرفه جویی در زمان وسوسه انگیز است، اما باکتری ها و میکروب های روی اسکراب ها می توانند سایر لباس ها و سایر لباس های سنگین تر را با زیپ و دکمه آلوده کنند، به عنوان مثال ممکن است اسکراب شما را گیر کرده و پاره کنند.

لباس‌های معمولی نیز در صورت شستن با محصولات ضدعفونی‌کننده یا شستن و خشک کردن آن‌ها با اسکراب در یک چرخه ضدعفونی بر روی ماشین لباسشویی یا خشک‌کن، ممکن است خراب شوند.

بیشتر بخوانید: چه کسی اسکراب مشکی می پوشد؟

چگونه از محو شدن اسکراب ها جلوگیری کنم؟

علاوه بر پیش شستن اسکراب های جدید با سرکه برای اولین شستشو و خشک کردن در کمترین حالت، هر بار که اسکراب های طبی را می شویید آن ها را به سمت بیرون برگردانید. چرخاندن آنها از داخل به بیرون از پوشش محافظت می کند و به دلیل ساییدگی با پارچه های دیگر و هم زدن از رنگ پریدگی آن کمتر می شود.