یونیفرم و اسکراب پزشکی

یونیفرم و اسکراب پزشکی نوعی لباس پزشکی است که معمولاً از پارچه نخ پنبه تهیه می شود. از این نوع پوشش برای جلوگیری از انتقال آلودگی در محیط های پزشکی استفاده می شود.

یونیفرم و اسکراب پزشکی

آنها معمولاً در یک محیط “اسکراب” (استریل) پوشیده می شوند و بنابراین به عنوان اسکراب شناخته می شوند. اسکراب معمولاً دو تکه است که شامل یک پیراهن آستین کوتاه و شلوار است که توسط پزشک و کارکنان اتاق عمل پوشیده می شود. معمولا اسکراب های پنبه ای به دلیل خاصیت نرم و تنفسی که دارند انتخاب خوبی هستند. به دلیل اینکه پارچه ای است، عرق را جذب می کند و بدن را خنک نگه می دارد، بنابراین انتخاب مناسبی برای کادر درمان است.

برای استفاده در اتاق های عمل در رنگ های سبز تیره و روشن و آبی تولید می شوند. انتخاب این دو رنگ برای لباس پزشک در اتاق عمل عمدتا به دلیل تمرکز و عدم خستگی چشم پزشک در حین جراحی است. استفاده از رنگ در اسکراب ها در موارد مختلف معمولاً به این صورت است که پزشکان آبی تیره می پوشند، پرستاران آبی روشن تر، جراحان سبز می پوشند، پذیرایی ها خاکستری می پوشند، تکنسین ها برنزه می پوشند.

اسکراب های طبی در دو دسته اسکراب طبی مردانه و اسکراب طبی زنانه تولید می شوند. اسکراب های مردانه پهن تر و با طول نیم تنه بیشتر از نمونه های زنانه تولید می شوند. می توان گفت اسکراب های زنانه تناسب اندام بهتری دارند.

انواع اسکراب های جراحی برای آقایان:

اسکراب مردانه یقه دار
اسکراب مردانه بدون یقه

اسکراب پزشکی

در یقه اسکراب های یقه دار از دکمه و زیپ استفاده می شود و در مدل های بدون یقه یقه برای پوشش سینه طراحی شده است.

انواع اسکراب های جراحی برای بانوان:

اسکراب دکمه دار مانتو
اسکراب جلوی بسته

این اسکراب ها همراه با شلوارهایی هستند که کمر و جیب های کش دار دارند.

اسکراب پزشکی

لباس فرم کلینیک

البته باید در نظر داشت که امروزه برای استفاده غیر از اتاق عمل در مراکز بهداشتی از جمله کلینیک ها در رنگ های مختلف دوخته می شود. حتی اسکراب های طرح دار نیز برای کادر درمانی مراکز بهداشتی درمانی طراحی، تولید و ارائه می شود. به عنوان مثال در مراکز درمانی کودکان، اسکراب هایی با طرح های مورد علاقه کودکان برای ارتباط بهتر کودکان با محیط و کادر درمان انتخاب و استفاده می شود. در نتیجه می توان گفت اسکراب هایی که در محیط های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، جدای از استفاده پزشکان، رنگ ها و طرح های مختلفی دارند.

اسکراب لباس فرم کلینیک

اکثر اسکراب ها بدون پوشش زیر استفاده می شوند. اگر می خواهید از زیرپوش در برابر سرما استفاده کنید، بهتر است از پیراهن های اسکراب با رنگ های خنثی در دو مدل آستین بلند و آستین کوتاه استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که این زیرپوش آستین بلند بیشتر در معرض آلودگی های محیطی قرار دارد و توصیه می شود در انتخاب آن ها محیط مورد استفاده را در نظر بگیرید.