چرا بیمار قبل جراحی نباید چیزی بنوشد یا بخورد (زمانبندی سنی)

ممکن است از خود بپرسید که آیا می توانید قبل از بیهوشی برای جراحی آب بنوشید یا  چه زمانی که باید از خوردن غذا دست بکشید و چه غذاهایی را قبل از جراحی نباید خورد.

پاسخ به سن شما بستگی دارد. قوانینی درباره زمان توقف خوردن و آشامیدن برای حفظ امنیت بیماران ایجاد شده است! برای هر بیمار بسیار مهم است که قبل از هر عمل جراحی یا عملی که نیاز به بیهوشی دارد، معده خالی داشته باشد، به دو دلیل:

  • جلوگیری از حالت تهوع
  • جلوگیری از ورود هر گونه غذا یا مایعی به ریه ها

توصیه های ما در مورد زمان توقف خوردن و نوشیدن برای هر گروه سنی متفاوت است. در این مقاله، اطلاعاتی در مورد دستورالعمل های خاص برای موارد زیر پیدا خواهید کرد:

بزرگسالان و نوجوانان بالای 12 سال

رعایت دستورالعمل های مربوط به خوردن یا نوشیدن قبل از عمل بسیار مهم است. بزرگسالان و نوجوانان بالای 12 سال ممکن است تا 8 ساعت قبل از  زمان جراحی برنامه ریزی شده در بیمارستان یا مرکز جراحی، غذاهای جامد و محصولات لبنی مصرف کنند. لطفاً تا 8 ساعت قبل از زمان برنامه ریزی شده، هیچ گونه نوشیدنی الکلی ننوشید.

بیشتر بخوانید: فروش عمده لباس بستری

توصیه می شود قبل از جراحی یا بیهوشی مایعات شفاف بنوشید – نه  شیر یا محصولات لبنی – تا 2 ساعت قبل از زمان برنامه ریزی شده برای رسیدن به بیمارستان یا مرکز جراحی. هیدراته ماندن برای شما خوب است و به خصوص در هوای گرم اهمیت دارد!

مایعات شفاف و شفاف عبارتند از:

  • آب
  • آب میوه های شفاف مانند آب سیب و آب زغال اخته سفید
  • چای ساده یا قهوه سیاه ( بدون  شیر یا خامه)
  • نوشیدنی های شفاف و پرکننده الکترولیت مانند Pedialyte، Gatorade، یا Powerade ( نه  ماست یا “اسموتی” حاوی پالپ)

برخی از روش‌های خاص ممکن است به دستورالعمل‌های ناشتا قبل از عمل نیاز داشته باشند. اگر دستورالعمل‌های جداگانه‌ای از جراح یا پزشکی که عمل شما را انجام می‌دهد دریافت می‌کنید، لطفاً آن‌ها را به دقت دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: قیمت لباس بیمارستانی

به عنوان مثال، به بیمارانی که تحت کولونوسکوپی، جراحی چاقی (چاقی) یا جراحی کولورکتال قرار می‌گیرند، ممکن است دستور داده شود که یک روز یا بیشتر قبل از عمل از یک رژیم مایع شفاف استفاده کنند. لطفاً در صورت داشتن سؤالات خاص با مطب جراح خود تماس بگیرید.

در اینجا جدولی برای توضیح زمان توقف خوردن و آشامیدن وجود دارد. به زمان برنامه ریزی شده خود برای رسیدن و اینکه چه زمانی از خوردن غذای جامد خودداری کنید، نگاه کنید. لطفاً تا 2 ساعت قبل از زمان ورود به بیمارستان نوشیدن مایعات شفاف به دلخواه خود ادامه دهید.

غذاهای جامد را متوقف کنیدتا زمانی که مایعات شفاف بنوشیدزمان رسیدن
ساعت 10 شبساعت 4 صبح6 صبح
نیمه شب6 صبحساعت 8 صبح
2 بامدادساعت 8 صبحساعت 10 صبح
ساعت 4 صبحساعت 10 صبحساعت 12 شب
6 صبحساعت 12 شبساعت 2 بعد از ظهر

کودکان 3 تا 12 سال

برای ایمنی فرزندتان، رعایت دستورالعمل‌های مربوط به خوردن یا نوشیدن قبل از جراحی بسیار مهم است.

کودکان بین 3 تا 12 سال ممکن است تا 8 ساعت قبل از زمان برنامه ریزی شده برای جراحی یا عمل، غذاهای جامد بخورند و شیر یا سایر محصولات لبنی بنوشند. کودک خود را تشویق کنید تا قبل از جراحی  مایعات شفاف بنوشد. هیدراته ماندن برای کودک شما مفید است و به خصوص در هوای گرم بسیار مهم است!

برخی از روش‌های خاص ممکن است به دستورالعمل‌های ناشتا قبل از عمل نیاز داشته باشند. اگر دستورالعمل‌های جداگانه‌ای از جراح فرزندتان یا پزشکی که این روش را انجام می‌دهد دریافت کردید، لطفاً آن‌ها را به دقت دنبال کنید.

بیشتر بخوانیدلباس بیمارستانی

در اینجا جدولی برای توضیح زمانبندی  که کودک شما باید غذا خوردن و نوشیدن را متوقف کند وجود دارد. به دنبال زمان برنامه ریزی شده برای انجام عمل و زمان توقف دادن غذای جامد باشید. لطفاً کودک خود را تشویق کنید تا قبل از عمل تا 2 ساعت قبل از عمل مایعات شفاف بنوشد  .

غذاهای جامد را متوقف کنیدتا زمانی که مایعات شفاف بنوشیدزمان جراحی
ساعت 11 شبساعت 5 صبحساعت 7 صبح
نیمه شب6 صبحساعت 8 صبح
2 بامدادساعت 8 صبحساعت 10 صبح
ساعت 4 صبحساعت 10 صبحساعت 12 شب
6 صبحساعت 12 شبساعت 2 بعد از ظهر

نوزادان و کودکان نوپا 6 ماه تا 3 سال

نوزادان و کودکان نوپا بین سنین 6 ماه تا 3 سال ممکن است تا 8 ساعت قبل از زمان برنامه ریزی شده جراحی یا عمل خود غذاهای جامد بخورند. کودک شما ممکن است شیر، شیر خشک یا شیر مادر را تا 6 ساعت قبل از زمان برنامه ریزی شده جراحی یا عمل بنوشد.

مایعات شفاف و شفاف که برای کودک شما مفید هستند عبارتند از:

  • آب
  • آب سیب
  • پدیالیت

برخی از روش‌های خاص ممکن است به دستورالعمل‌های ناشتا قبل از عمل نیاز داشته باشند. اگر دستورالعمل‌های جداگانه‌ای از جراح فرزندتان یا پزشکی که این روش را انجام می‌دهد دریافت کردید، لطفاً آن‌ها را به دقت دنبال کنید.

بیشتر بخوانیدتولیدی لباس بیمارستانی

در اینجا جدولی برای توضیح زمان وجود دارد که نوزاد یا کودک نوپا باید خوردن و آشامیدن را متوقف کند. به دنبال زمان برنامه ریزی شده برای انجام پروسه کودک خود باشید و چه زمانی از دادن غذای جامد و محصولات لبنی خودداری کنید. لطفاً قبل از عمل تا 2 ساعت قبل از عمل به کودکتان مایعات شفاف بدهید.

غذاهای جامد را متوقف کنیدشیر را قطع کنیدتا زمانی که مایعات شفاف بنوشیدزمان جراحی
ساعت 11 شب1 بامدادساعت 5 صبحساعت 7 صبح
نیمه شب2 بامداد6 صبحساعت 8 صبح
2 بامدادساعت 4 صبحساعت 8 صبحساعت 10 صبح
ساعت 4 صبح6 صبحساعت 10 صبحساعت 12 شب
6 صبحساعت 8 صبحساعت 12 شبساعت 2 بعد از ظهر

نوزادان کمتر از 6 ماه

می توانید شیر خشک یا شیر مادر را تا 4 ساعت قبل از زمان برنامه ریزی شده جراحی یا عمل به کودک خود بدهید. برخی از روش‌های خاص ممکن است به دستورالعمل‌های ناشتا قبل از عمل نیاز داشته باشند. اگر دستورالعمل‌های جداگانه‌ای از جراح نوزادتان یا پزشک انجام‌دهنده این روش دریافت می‌کنید، لطفاً آن‌ها را به دقت دنبال کنید.

در اینجا جدولی برای توضیح زمان توقف شیردهی کودک وجود دارد. به زمان برنامه ریزی شده برای انجام پروسه کودک خود و زمان توقف دادن شیر خشک یا شیر مادر توجه کنید. لطفاً تا 2 ساعت قبل از جراحی به نوزاد خود مایعات شفاف بدهید.

شیر خشک یا شیر مادر را قطع کنیدعرضه مایعات شفاف تا زمانی کهزمان جراحی
ساعت 3 صبحساعت 5 صبحساعت 7 صبح
ساعت 4 صبح6 صبحساعت 8 صبح
6 صبحساعت 8 صبحساعت 10 صبح
ساعت 8 صبحساعت 10 صبحساعت 12 شب
ساعت 10 صبحساعت 12 شبساعت 2 بعد از ظهر

بیشتر بخوانیدلباس فرم بیمارستان