پلی استر در مقابل پنبه: تفاوت ها و کدام یک بهتر است؟

وقتی نوبت به انتخاب پارچه برای لباس هایی می رسد که کارکنان شما روز به روز می پوشند، عوامل متعددی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.
انتخاب پارچه نخی، پلی استر یا سایر پارچه های مناسب به صنعت و کاری که کارکنان شما انجام می دهند و نیازهایی که یونیفرم خاص باید ارائه دهد بستگی دارد.

پنبه و پلی استر هر دو مزایا و معایب خود را دارند، اما در نهایت به بهترین پارچه ای منتهی می شود که کارمندان را راحت نگه می دارد، بهترین ظاهر خود را در حین کار و ایجاد انعطاف پذیرترین و بادوام ترین یونیفرم را ارائه می دهد.

با تفاوت بین پلی استر و پنبه آشنا شوید.

پنبه چیست؟

پنبه یک فیبر طبیعی است که در اطراف غلاف گیاه رشد می کند. صدها سال است که وجود دارد و از محبوبیت آن کاسته نمی شود. این پارچه نرم و بادوام است و آن را به یکی از محبوب ترین پارچه ها در جهان تبدیل کرده است.

هنگامی که الیاف پنبه‌ای کرکی و سفید از گیاه جدا شدند، به کارخانه نساجی فرستاده می‌شوند تا در نخ پنبه‌ای و در نهایت به پارچه‌های پنبه‌ای تبدیل شوند .

با توجه به اینکه پنبه یک فیبر طبیعی است، قابل تنفس و ضد حساسیت است. برای هر چیزی که مستقیماً با پوست برهنه تماس داشته باشد استفاده می شود. این یکی از نرم ترین مواد موجود است و به تثبیت دمای بدن کمک می کند زیرا رطوبت را جذب می کند.

پنبه نیز همه کاره است. می‌توان آن را به پارچه‌های سنگین‌تری مانند کرباس، جین، مخمل و پارچه‌های مخملی چرخاند.

خواص پنبه

از آنجایی که پنبه یک فیبر طبیعی است، زیست تخریب پذیر است. این باعث می شود پارچه ای سازگار با محیط زیست باشد. ویژگی های پنبه شامل این واقعیت است که الیاف پنبه در واقع هنگام خیس شدن افزایش می یابد و پنبه را قوی تر از خشک می کند. این ویژگی منحصر به فرد این پارچه است.

با توجه به صنعت یکنواخت، پنبه محبوب است زیرا دستکاری آن آسان است. این بدان معنی است که الیاف به راحتی رنگ می شوند. این به عنوان یکی از محبوب ترین دلایل انتخاب پنبه در صدر فهرست قرار دارد.

با این حال، از آنجایی که پنبه آب را جذب و نگه می دارد، به کندی خشک می شود. برای هوای مرطوب مناسب نیست. لباس های نخی به راحتی چروک می شوند و اغلب نیاز به اتو کردن قبل از پوشیدن دارند.

پنبه همچنین هنگام شستن و خشک شدن برای اولین بار جمع می شود. برخی از تولیدکنندگان پارچه‌های پنبه‌ای را از قبل می‌شویند و خشک می‌کنند، بنابراین هر لباسی که از آن ساخته می‌شود به عنوان پنبه پیش‌چروک شناخته می‌شود.

 

اگرچه پنبه به راحتی قابل دستکاری است و می توان آن را سفید کرد و رنگ های مختلفی را رنگ کرد، اما در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب، رنگ در نهایت به مرور زمان محو می شود.

مزایای پنبه

از مزایای پنبه می توان به این موارد اشاره کرد:

 • قابل تنفس
 • رطوبت را جذب می کند
 • ضد حساسیت
 • رنگ آمیزی یا رنگ آمیزی آسان
 • نرم و راحت
 • یکی از مقرون به صرفه ترین گزینه ها (بر اساس قیمت کالای فعلی پنبه).

پنبه ارگانیک، به ویژه، بدون استفاده از مواد شیمیایی، حشره کش ها و آفت کش ها درمان می شود و آن را گزینه ای عالی برای هر کسی با پوست حساس می کند.

با مزایای بسیاری از پنبه، انتخاب آسانی برای یونیفرم هایی است که به دنبال گزینه ای بادوام، تنفس پذیر، سازگار با محیط زیست و قابل تنظیم هستند.

پلی استر چیست؟

پلی استر که توسط گروهی از شیمیدانان بریتانیایی توسعه یافت، در دهه 1940 ساخته شد. این یک الیاف کاملا مصنوعی و مصنوعی است. این یک ماده ارتجاعی است که می تواند سایش زیادی را بدون کوچک شدن، محو شدن و کشیدگی تحمل کند.

پلی استر به دلیل مقاومت در برابر چین و چروک محبوبیت زیادی پیدا کرد. برخلاف پنبه جاذب نیست. به سرعت خشک می شود اما به اندازه پنبه قابل تنفس نیست. متداول ترین الیاف ساخت بشر در جهان است. همه جا را که نگاه کنید وجود دارد و به غیر از لباس، در محصولات مختلفی یافت می شود.

خواص پلی استر

پلی استر یک ماده بادوام و ماندگار است. انعطاف‌پذیر است و صرف نظر از مهارت‌های شما در شست‌وشو، منقبض یا کشیده نمی‌شود. بدون توجه به چرخه شستشو که آن را انجام می دهید عالی به نظر می رسد.

پلی استر در برابر لکه مقاوم است زیرا الیاف بافت بسیار سفت هستند و نفوذ لکه ها به پارچه را سخت تر می کند. این امکان وجود دارد که لکه های روغنی روی پارچه نفوذ کند و پاک کردن آنها را تقریباً غیرممکن می کند، به همین دلیل، بافت سفت، نفوذ مواد شوینده به لکه و تمیز کردن آن را بسیار دشوار می کند.

پلی استر پارچه ای مقاوم در برابر بو است که وزن سبک و توانایی های دفع رطوبت آن را برای هرکسی که شغل فیزیکی دارد و نیاز به خنک ماندن دارد جذاب می کند. پلی استر به شما کمک می کند خنک تر بمانید اما ممکن است باعث شود بیشتر عرق کنید. بسیاری از شرکت ها خطوط “رطوبت گیری” و “دری فیت” را معرفی کرده اند.

اگر در صنعتی کار می کنید که در آن به یک یونیفرم بادوام و محکم نیاز دارید که بتواند آن را از طریق شستن و پوشیدن مکرر آن برای مدت طولانی ایجاد کند، پلی استر گزینه بسیار خوبی خواهد بود.

مزایای پلی استر

پلی استر دارای چندین مزیت است. این است:

 • مقاوم در برابر چین و چروک
 • مقاوم در برابر محو شدن
 • فوق العاده بادوام
 • مقاوم در برابر لکه
 • قوی (شکل خود را بدون کشش حفظ می کند

پلی استر همچنین تا حدودی در برابر بو مقاوم است زیرا عرق را جذب نمی کند، اما به دلیل خاصیت دفع رطوبت اجازه می دهد تا رطوبت (و بو) تبخیر شود.

این یک پارچه انعطاف‌پذیر است که تقریباً می‌توان آن را در هر چرخه شستشوی که انتخاب کردید قرار داد و همچنان آماده پوشیدن به نظر می‌رسد. پلی استر فوق العاده سریع خشک می شود و رنگ را بدون محو شدن نگه می دارد.

مقایسه پنبه در مقابل پلی استر

انتخاب بهترین مواد برای لباس یا یونیفرم شما به یک پاسخ درست نمی رسد. در نهایت در مورد استفاده از مواد و طول عمر مورد نیاز تصمیم گیری می شود. مزایا و معایب پنبه و پلی استر به بهترین چیز برای شما بستگی دارد.

اگر به دنبال کاری هستید، در گرمای اواسط تابستان ، پارچه پلی استر رطوبت گیر ممکن است بهترین نیاز شما را برآورده کند. اگر به دنبال سفارشی کردن یونیفرم های شرکت خود به روشی خاص هستید، یک پارچه پنبه ای همه کاره برای به دست آوردن ظاهری که در ذهن دارید، بهترین است.

هم پنبه و هم پلی استر مزایا و معایب خاص خود را دارند و نتیجه نهایی این است که در موادی که به دنبال آن هستید و نیازهای شما را برآورده می کند و راحتی و ظاهری را که می خواهید به دست آورید را فراهم می کند. برای مقایسه واضح نقاط قوت و ضعف پنبه و پلی استر به جدول زیر نگاهی بیندازید تا مشخص شود چه چیزی نیازهای لباس یا لباس شما را برآورده می کند.

چگونه انتخاب کنیم که برای لباس فرم شما مناسب است؟

پنبه بیشترین انتخاب را در رنگ و طرح برای تیم شما فراهم می کند. به پوست اجازه تنفس می دهد اما رطوبت را جذب می کند و به کندی خشک می شود.

پوشیدن پنبه احساس شگفت انگیزی دارد زیرا نرم، راحت و ضد حساسیت است، بنابراین لازم نیست نگران کارمندانی با پوست حساس باشید.

یک پنبه باکیفیت به راحتی قابل شستشو و اتو می باشد و یک فرم با کیفیت را تشکیل می دهد که اگر به درستی از آن مراقبت شود، سال ها دوام می آورد.

پلی استر پارچه و گزینه‌های یونیفرم را محدود می‌کند، اما با سهولت شستشو و سایش آن را جبران می‌کند. چروک و جمع نمی شود و شکل خود را حفظ می کند.

پلی استر سریع خشک می شود و با خاصیت جذب رطوبت، مزایای خوبی را برای کارکنانی که در ماه های گرم تابستان کار می کنند، فراهم می کند . یک یونیفرم پلی استر بادوام این کارمندان را در گرمترین و مرطوب ترین آب و هوا خنک و خشک نگه می دارد.

انتخاب لباس فرم مناسب برای شرکت شما در نهایت به صنعت و کاری که کارکنان شما انجام خواهند داد و نیازهایی که آن لباس خاص باید ارائه دهد بستگی دارد.

تصمیم در نهایت به بهترین پارچه برای راحت نگه داشتن کارمندان و بهترین ظاهر آنها بستگی دارد، در حالی که پارچه یکنواختی را ارائه می دهد که در مقابل عناصر هر شغلی که پیش روی آنها است مقاومت کند.