ویژگی های لباس برای پرستاران چیست؟

لباس هویت حرفه ای پرستار را تعیین می کند و ارائه مراقبت ایمن را تضمین می کند. ویژگی ها و مدل لباس پرستاری می تواند بسته به سازمان متفاوت باشد. شما می توانید با بررسی خط مشی سازمان یا مراجعه به بخش منابع انسانی در مورد کد لباس سازمان بیشتر بدانید.

اکثر ویژگی های لباس پرستاری شامل این چهار عنصر اصلی است:

 1. 1

  حرفه ای گری

  کدهای لباس پرستاری باید حرفه ای بودن را از طریق یکنواختی و ظاهری معمولی نشان دهند.

 2. 2

  عملی بودن

  کدهای لباس پرستاری به پرستاران این امکان را می دهد که وظایف خود را راحت و راحت انجام دهند. اسکراب ها باید کشدار یا شل باشند تا خم شدن و حرکات سریع را در خود جای دهند.

 3. 3

  ایمنی

  کدهای لباس پرستاری باید پرستاران و بیماران را از آسیب فیزیکی دور نگه دارد. جواهرات باید محدود شود تا از صدمات در حین مراقبت از کنار تخت جلوگیری شود.

 4. 4

  کنترل عفونت

  کدهای لباس پرستاری به جلوگیری از شیوع بیماری های عفونی کمک می کند. لباس و مو باید تمیز باشد تا از انتقال باکتری و سایر عوامل بیماری زا جلوگیری شود.

چرا پرستاران اسکراب می پوشند؟

در دهه 1800، زمانی که پرستاران به عنوان حرفه ای به رسمیت شناخته شدند و آموزش دیدند، لباس پرستاری به تمایز پرستاران آموزش دیده از داوطلبان آموزش ندیده کمک کرد. با گذشت سالها، لباس پرستاری فلورانس نایتینگل برای بهبود عملکرد، تمیز کردن آسان تر و بی طرفی جنسیتی تغییر کرد.

یونیفورم پرستاران هنوز هم باید اولین احساس خوشایند را ایجاد کند و نشانگر حرفه ای بودن، مهارت و دانش باشد. با این حال، همه پرستاران یونیفرم خود را به عنوان نماد غرور و حرفه ای نمی پذیرند.

پرستاران ممکن است خواهان آزادی بیان و کار در لباس راحت باشند. بیماران شایسته پرستارانی هستند که به راحتی بتوانند آنها را حرفه ای، شایسته و آگاه تشخیص دهند.

تنظیمات مراقبت های بهداشتی در کنار بیماران است. دستورالعمل ها ممکن است در اولین شغل ثبت نام شده شما در پرستاری نسبت به زمانی که یک پرستار دانشجو بودید که در حال انجام امور بالینی یا آزمایشگاهی بودید، سختگیرانه تر شوند. رنگ اسکراب هایی که می پوشید ممکن است بسته به مرکز یا بخشی که در آن کار می کنید متفاوت باشد.

با این حال، تمام مراکز بهداشتی و درمانی به پرستارانی نیاز دارند که:

 • همانطور که عمل می کنند حرفه ای به نظر برسید
 • یک برداشت اول خوب ایجاد کنید
 • نمایندگی تسهیلات آنها
 • در برخی موارد بخش خاص خود را نمایندگی کنید
 • دانا و ماهر ظاهر شوند
 • می تواند به راحتی توسط بیماران به عنوان RN شناسایی شود تا هر یک از متخصصان دیگر که از اسکراب استفاده می کنند (به عنوان مثال، فنی، دستیاران پرستار، مددکاران اجتماعی، متخصصان تغذیه)

الزامات کد لباس پرستار مشترک

سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی و دانشکده‌های پرستاری برای حفظ ایمنی و وجهه حرفه‌ای کارگران و دانش‌آموزان خود کدهای لباس دارند. در حالی که اکثر کدهای لباس پرستاری از دستورالعمل های مشابه پیروی می کنند، تفاوت ها می تواند مربوط به رنگ و مدل اسکراب باشد که می تواند در واحد/بخش، محل سوراخ کردن جواهرات و نوع سوراخ کردن جواهرات و رنگ مو متفاوت باشد.

الزامات لباس برای پرستاران

شواهد نشان می‌دهد که بیماران وقتی پرستار حرفه‌ای به نظر می‌رسند، مراقبت بهتری دریافت می‌کنند. ظاهر لباس شما باید همیشه بازتاب حرفه ای بودن باشد.

 • بررسی

  اسکراب

  اسکراب ها ظاهری حرفه ای به پرستاران می بخشد، سیاست های پیشرو در مورد ظاهر اسکراب نسبتاً سختگیرانه است. دانشکده پرستاری یا کارفرمای شما رنگ های خاصی را تایید می کند. برخی از سازمان‌ها برای کمک به پرستاران در صورت تغییر کد لباس یا نیاز به نوع خاصی از لباس، صندوق تخصیص اسکراب را ارائه می‌دهند. به طور کلی، اسکراب ها باید تمیز، بدون پارگی و پارگی، غیر آشکار و مناسب باشند تا به شما اجازه حرکت، کشش و خم شدن آزادانه و ایمن را بدهند.

 • بررسی

  لباس حرفه ای

  لباس‌های حرفه‌ای شامل ظاهری مرتب و تمیز است، از جمله در شیوه‌های بهداشت و نظافت شما. حفظ ظاهر حرفه ای شامل دوش گرفتن/حمام کردن روزانه و مراقبت مناسب از دهان است. در محیط های بالینی باید از بوی بدن و بوی سیگار/ تنباکو اجتناب شود زیرا این بوها می توانند برای بیماران آزاردهنده باشند. نظافت صحیح و بدون چروک نگه داشتن لباس می تواند به حرفه ای بودن پرستار کمک کند.

 • بررسی

  لباس زیر

  لباس‌های زیر نباید از طریق اسکراب‌ها یا زمانی که خم می‌شوید یا در اطراف حرکت می‌کنید، قابل مشاهده باشند. اسکراب های مناسب می تواند به پوشاندن لباس های زیر کمک کند. پوشیدن لباس های زیر متناسب با رنگ پوست شما می تواند به جلوگیری از دیده شدن آنها از طریق اسکراب شما کمک کند. لباس های زیر قابل مشاهده غیرحرفه ای تلقی می شوند و می توانند برای بیماران توهین آمیز باشند.

 • بررسی

  جوراب یا جوراب

  پرستاران باید همیشه در محیط‌های بالینی جوراب یا جوراب‌های بالای مچ پا بپوشند. برخی از دانشکده های پرستاری نیاز به جوراب دارند که با رنگ لباس اسکراب مطابقت داشته باشد، اما برخی دیگر امکان تنوع را فراهم می کنند. پوشیدن جوراب و جوراب به پرستاران و دانشجویان پرستاری کمک می کند تا در محیط بالینی مرتب و حرفه ای ظاهر شوند.

 • بررسی

  زیر پیراهن

  تنظیمات بالینی اغلب به شما اجازه می دهد که پیراهن های آستین کوتاه یا آستین بلند بپوشید. اگر زیر پیراهن ها از زیر کت/کت های اسکراب قابل مشاهده است، برای حفظ حرفه ای بودن باید از رنگ های روشن اجتناب کنید. سعی کنید رنگی مشابه لباس اسکراب خود انتخاب کنید. هنگام انتخاب یک سبک اسکراب، نمای احتمالی لباس زیر خود را در نظر بگیرید.

 • بررسی

  ژاکت

  در حالی که برخی از دانشکده های پرستاری به دلیل خطر انتقال مواد مضر به دانش آموزان اجازه نمی دهند که کت اسکراب یا کت آزمایشگاهی را در حین مراقبت از بیمار بپوشند، ممکن است آنها را در مناطق غیر کنار تخت مجاز کنند. اگر مجاز است، سبک و رنگ باید مورد تایید مدرسه باشد و با بقیه لباس اسکراب مطابقت داشته باشد. در تنظیمات محل کار، استفاده از ژاکت اسکراب بیشتر مجاز است، اما برای اطمینان، سیاست کد لباس کارفرمای خود را بررسی کنید.

الزامات نظافت

نظافت مناسب برای حفظ ظاهر حرفه ای و حفظ امنیت و آسایش بیماران ضروری است. برای اطلاعات خاص، خط مشی لباس پوشیدن مدرسه یا کارفرمای خود را بررسی کنید، زیرا الزامات آرایش در بین سازمان ها متفاوت است.

 • بررسی

  خالکوبی

  خالکوبی های توهین آمیز (مثلاً زشت، تبعیض آمیز یا تهدید آمیز) غیرحرفه ای تلقی می شوند و باید همیشه پوشانده شوند. برخی از دانشکده‌های پرستاری و کارفرمایان اجازه می‌دهند تاتوهای غیر توهین‌آمیز تا زمانی که در نواحی دور از صورت یا گردن هستند قابل مشاهده باشند. برخی دیگر نیاز به پوشاندن تمام خالکوبی ها دارند.

 • بررسی

  پیرسینگ

  برخی از سازمان ها در مورد مکان، اندازه و میزان سوراخ هایی که می توانید انجام دهید سختگیر هستند. به طور کلی، سوراخ کردن لاله گوش کوچک مجاز است. گیج یا سوراخ های بزرگ در لاله های گوش بدون گوشواره پلاگین صاف برای پر کردن سوراخ مجاز نیست. برخی از کارفرمایان اجازه یک سوراخ کوچک بینی را می دهند.

 • بررسی

  موی صورت

  موهای صورت باید تمیز، مرتب و کوتاه شده باشند. کلش مناسب نیست. موهای نامناسب صورت غیرحرفه ای تلقی می شوند، زیرا ریش و سایر موهای صورت می توانند حاوی باکتری هایی باشند که می توانند باعث عفونت در بیماران شوند. موهای کاذب صورت مانند چسب سبیل، ریش یا ابرو نیز در برخی سازمان ها ممنوع است.

 • بررسی

  مو

  موها باید تمیز، از شانه ها و گردن جدا شده و پشت گوش ها محکم شوند. موهای بلند و غیر ایمن می توانند در فعالیت های مراقبتی اختلال ایجاد کنند و باکتری ها را از یک سطح به سطح دیگر منتقل کنند. مطمئن شوید که مو در صورت شما نیست، زیرا دید نامناسب می تواند منجر به خطاهای پزشکی شود. رنگ مو باید خنثی باشد و باعث حواس پرتی نشود.

 • بررسی

  ناخن های دست

  هنگام کار با بیماران، ناخن های دست باید تمیز و کوتاه باشد. برخی از سازمان‌ها حداکثر طول ناخن را تعیین می‌کنند، مثلاً بیش از یک چهارم اینچ از انگشت شما فاصله نگیرد. ناخن مصنوعی مجاز نیست، زیرا باکتری ها می توانند در زیر ناخن رشد کنند و باعث عفونت بیمار شوند. برخی از مراکز مراقبت های بهداشتی اجازه ژل یا لاک ناخن آغشته به ناخن را نمی دهند زیرا برای مدت طولانی دوام می آورد. برخی از کارفرمایان به پرستاران اجازه می دهند تا زمانی که لاک خرد نشده است، لاکی با رنگ خنثی روی ناخن های طبیعی خود بزنند.

 • بررسی

  آرایش

  آرایش سنگین برای پرستاران و دانشجویان پرستاری در مراکز بالینی مجاز نیست. برخی از دانشکده های پرستاری، مژه مصنوعی، از جمله مژه های اکستنشن را ممنوع می کنند. در برخی سازمان ها، آرایش خالکوبی در صورتی مجاز است که حواس پرتی را ایجاد نکند. آرایش باید ملایم و طبیعی به نظر برسد تا در هنگام تعامل با بیماران ظاهری حرفه ای داشته باشد.

الزامات کد لباس

اگرچه گاهی اوقات سختگیرانه است، اما قوانین لباس پرستاری ایمنی را در اولویت قرار می دهد. هنگام انتخاب لوازم جانبی برای پوشیدن در محیط های بالینی، ایمنی شما و بیمارتان را در نظر بگیرید.

 • بررسی

  پوشش های سر

  پوشش سر فقط در شرایط بالینی مجاز است که بخشی از لباس اسکراب باشد (به عنوان مثال، کلاه جراحی)، برای مقاصد مذهبی استفاده شود، یا به دلایل بهداشتی/ایمنی مورد نیاز باشد. پرستاران و دانشجویان پرستاری که نیاز به خوابگاه های ویژه دارند باید برای خوابگاه به سازمان های خود مراجعه کنند. تمام پوشش های سر باید با مقررات بهداشتی و ایمنی مطابقت داشته باشند.

 • بررسی

  جواهر سازی

  الزامات جواهرات در بین سازمان ها متفاوت است، مدارس پرستاری سخت ترین شرایط را اعمال می کنند. برخی از مدارس اجازه می دهند یک حلقه در هر دست وجود داشته باشد، در حالی که برخی دیگر فقط یک حلقه بدون سنگ را مجاز می دانند. تمام گوشواره ها باید کوچک و آویزان نباشند تا گیر نکنند. اطمینان حاصل کنید که گوشواره ها با پشتی محکم شده اند تا از افتادن آن ها و آلودگی سطوح یا زخم های باز جلوگیری شود. حلقه ها و دستبندهای بینی معمولاً مجاز نیستند، به استثنای دستبندهای هشدار پزشکی.

 • بررسی

  عطرها

  عطرها، ادکلن‌ها، لوسیون‌های معطر و محصولات افترشیو نباید در اطراف بیماران استفاده شود، زیرا بوی آن می‌تواند تهوع‌آور یا آزاردهنده باشد، مخصوصاً برای بیماران بسیار بیمار. در حالی که بوی بدن می تواند به همان اندازه آزاردهنده باشد، بهداشت کافی و دئودورانت ها می تواند کمک کننده باشد. از محصولات موی بیش از حد معطر نیز خودداری کنید.

 • بررسی

  نشان های شناسه

  پرستاران و دانشجویان پرستاری باید از نشان های شناسایی مورد تایید کارفرمایان یا مدارس خود استفاده کنند. نشان ها باید رو به جلو باشند و تصویر، نام و عنوان شما را به وضوح نشان دهند. برخی از سازمان‌ها نیاز دارند که نشان‌ها را در ناحیه خاصی از بدن بپوشند یا به دستگاه‌های خاصی مانند بند، قرقره یا گیره متصل کنند.

 • بررسی

  ساعت

  مانند جواهرات، تعداد ساعت ها در اکثر کدهای لباس پرستاران محدود است. سازمان ها معمولاً به شما اجازه می دهند که فقط یک ساعت بپوشید. ساعت های دیجیتال و آنالوگ قابل قبول هستند، به شرطی که شمارش دست دوم یا دوم را نشان دهند. برخی از دانشکده‌های پرستاری به دانش‌آموزان اجازه می‌دهند در صورت داشتن قابلیت‌های دست دوم، اعلان‌ها خاموش شوند و ساعت فقط برای اهداف بالینی استفاده می‌شود، از ساعت‌های هوشمند استفاده کنند.

 • بررسی

  کفش

  کفش های پرستاری باید تمیز و بدون بو باشند. برای ایمنی، کفش ها باید غیرقابل نفوذ، پاشنه پایین و لغزنده باشند. مایعات بدن و سایر مایعات می توانند روی زمین یا روی کفش شما بریزند و خطر افتادن و عفونت را افزایش دهند. دانشکده های پرستاری نسبت به این سیاست سختگیرتر هستند. رنگ کفش به سازمان بستگی دارد.

تجهیزات حفاظتی در لباس پرستاران

در حالی که یونیفرم پرستاری سطحی از محافظت را برای پرستاران و بیماران فراهم می کند، پرستارانی که در محیط های خاص کار می کنند و از بیماران خاص مراقبت می کنند ممکن است برای کمک به محافظت از خود و بیمارانشان در برابر عفونت به لباس های اضافی نیاز داشته باشند.

 • روپوش: روپوش‌های جراحی در اتاق‌های عمل/جراحی پوشیده می‌شوند. هنگام مراقبت از بیماران در تماس یا ایزوله معکوس، روپوش های غیرجراحی به عنوان بخشی از یونیفرم شما پوشیده می شوند.
 • ماسک صورت: ماسک های صورت به عنوان بخشی از اقدامات احتیاطی قطرات هنگام مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری های واگیر خاص استفاده می شود. ماسک‌ها همچنین در طی مراحل استریل مانند تعویض پانسمان خط مرکزی استفاده می‌شوند.
 • کلاه های جراحی: ممکن است لازم باشد که در اتاق عمل/عمل یا هنگام مراقبت از بیماران در ایزوله های تماس خاص، مانند قرار گرفتن در معرض گال، از کلاه جراحی استفاده کنید.
 • دستکش های یکبار مصرف: دستکش های یکبار مصرف بخشی از اقدامات احتیاطی جهانی است و باید توسط همه پرستاران هنگام تماس با داروها، مواد شیمیایی یا مایعات بدن بیمار استفاده شود.

ویژگی لباس پرستار بعد از دانشکده پرستاری

امروزه سازمان های مراقبت های بهداشتی وظیفه دارند محیطی را ایجاد کنند که پرستاران بتوانند خود را ابراز کنند. قوانین لباس پرستاری سختگیرانه ممکن است جلوی بیان شخصی پرستار را بگیرد. به همین دلیل، بسیاری از محل های کار محدودیت هایی مانند رنگ جوراب/کفش یا نمایان بودن خالکوبی های خاص را برداشته اند.

از آنجایی که دانشجویان پرستاری هنوز مجوز ندارند، مدارس پرستاری به دلیل قرار گرفتن در معرض قانونی بالقوه نسبت به کدهای لباس سخت‌گیرانه‌تر عمل می‌کنند. به پرستاران شاغل آزادی بیشتری داده می شود زیرا تحت مجوز خود تمرین می کنند. پس از فارغ التحصیلی، پرستاران جدید ممکن است سیاست های آرام تری را در اولین نقش های پرستاری خود بیابند .

مشاوره برای پرستاران و دانشجویان پرستاری در مورد الزامات کد لباس

کدهای لباس پرستاری ممکن است محدود کننده به نظر برسند، اما آنها برای ایمن نگه داشتن شما و بیمارانتان هستند. پیروی از کد لباس سازمان به شما کمک می کند ظاهری حرفه ای داشته باشید، که می تواند به روابط اعتماد با بیماران منجر شود. بیان شخصی برای رفاه شما مفید است، اما هنگام لباس پوشیدن و خرید لوازم جانبی باید ایمنی را در اولویت قرار دهید.

 • آیا ساعت شما راهی برای شمارش ثانیه دارد؟ ارزیابی دقیق ضربان قلب بیمار به ایمن نگه داشتن آنها کمک می کند.
 • آیا موهایتان به صورتتان می ریزد؟ دید واضح به شما کمک می کند تا در حین ارائه مراقبت از بیمار مرتکب اشتباه نشوید.
 • آیا کفش شما لیز نمی خورد؟ با کفش مناسب می توانید خطر افتادن در محل کار را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

به طور خلاصه: پرستاران چه می پوشند؟ پرستاران برای حفظ حرفه ای بودن و جلوگیری از آسیب رساندن به خود و بیماران، لباس های کاربردی و لوازم جانبی می پوشند.

با مرور منظم خط مشی کد لباس سازمان خود به روز باشید. اگر سوالات بیشتری دارید به دفتر بخش پرستاری دانشکده خود یا بخش منابع انسانی کارفرمای خود مراجعه کنید.