لباس کار جوشکاری چیست و از چه متریالی ساخته می شود؟

لباس جوشکاری ویژگی‌هایی دارد که جلوی پراکنده شدن جرقه‌های جوش به بدن افراد را می‌گیرد؛ این لباس‌ها از بدن شما محافظت می‌کنند. جنس پارچه لباس جوشکاری و آرگون به گونه‌ای است که آتش نمی‌گیرد.

ویژگی‌ها و خصوصیات لباس کار جوشکاری

شلوارهای مقاوم و نیم تنه‌ها، چکمه‌هایی که در قسمت جلوی آنها فلزی برای حفاظت از انگشتان طراحی شده، کلاه ایمنی که صورت را کاملاً پوشانده، یک جفت دستکش و عینک ضد ضربه ایمنی می‌توانند به حفظ سلامتی و ایمنی جوشکاران کمک کنند. در ابتدا ممکن است تجهیزات ایمنی که جوشکاران استفاده می‌کنند با لباس آنها اشتباه شود؛ اما با توجه به خطرات جوشکاری که می‌تواند به آسیب‌های گسترده ایی منجر شود، باید حتما سطح بالایی از ایمنی در برابر مخاطراتی که جوشکاران را تهدید می‌کند، در نظر گرفته شود.

صدمات ناشی از عدم توجه به پوشیدن لباس جوشکاری

صدمات ناشی از جوشکاری از آسیب‌های کم گرفته تا سوختگی‌های جدی درجه سوم می‌تواند بسیار دردناک باشد و در بعضی موارد حتی باعث کنارگذاشتن حرفه جوشکاری و نقص عضو شود. استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب راهی ساده برای محافظت جوشکاران از خود در مقابل این مخاطرات می‌باشد. در این مقاله با خصوصیات لباس کار جوشکاری بیشتر آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با لباس کار مهندسی ساده و کاربردهای آن

خصوصیات لباس کار جوشکاری مناسب

افرادی که در جوشکاری مشغول به فعالیت هستند، بهره‌بردن از لباس کار جوشکاری برای آن‌ها امری بسیار ضروری می‌باشد که می‌تواند آن‌ها را در شرایطی ایمن نگه دارد. لباس جوشکاری مرغوب و باکیفیت می‌تواند دو تکه (کاپشن و شلوار) یا یک تکه باشد که باید تمام بدن افراد را به خوبی پوشش دهد. برای ایمنی افراد از لباس کار جوشکاری استفاده می‌شود تا از آسیب رسیدن به آن‌ها حین کار جلوگیری شود.

بهترین مواد برای استفاده در لباس کار جوشکاری چرم، جین، پنبه، و پشم خواهد بود و بی‌کیفیت‌ترین مواد برای لباس کار جوشکاری مواد مصنوعی هستند زیرا لباس‌هایی که در آن مواد مصنوعی به کار رفته باشد در گرمای زیاد ذوب شده و موجب سوختگی‌های پوستی می‌شود، اما خصوصیات لباس کار جوشکاری پنبه‌ای این گونه نیستند. هر چقدر الیاف استفاده شده در پارچه لباس مرغوب‌تر باشد، تبادل حرارتی آن بهتر انجام می‌شود. جهت اطلاعات بیشتر درباره جنس پارچه لباس کار، می‌توانید به وبسایت نیازپوش مراجعه کنید.