تاثیر ملحفه بیمارستان ها در رعایت بهداشت و آسایش بیمار

ملحفه ها یکی از تجهیزات مورد استفاده در اتاق های بستری برای ایجاد احساس راحتی و امنیت بیمار می باشد. تلاش برای تجهیز کامل یک بیمارستان یا اماکن بهداشتی به معنای در نظر گرفتن چندین فاکتور است که برخی از بارزترین آنها میزان ملحفه مورد نیاز و هزینه آنها است.

بیشتر بخوانید: انواع ملحفه های مورد استفاده در بیمارستان

عواملی که هنگام انتخاب ملحفه برای بیمارستان باید در نظر گرفته شود

برخی از عوامل مهمی که هنگام انتخاب ملحفه باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

میزان مورد نیاز

یکی از ملاحظات مهمی که یک بیمارستان باید انجام دهد آگاهی نسبت به تعداد ملحفه مورد نیاز، تا نیاز تمام بیماران خود را به طور کامل تامین کند. مکانی که هدف آن ارائه یک تجربه پزشکی پیشرفته به چند ده بیمار است، بدیهی است نیازمندی های متفاوتی نسبت به مکانی دارد که ممکن است نیاز به تجهیز چندین ده اتاق برای صدها بیمار یا بیشتر در ماه داشته باشد.

هدف

یکی دیگر از عواملی که هنگام انتخاب ملحفه برای بیمار باید در نظر گرفت، هدف از استفاده از آن ملحفه است. برای مثال، اگر قرار است ملحفه های برای بستر بیماران بسیار آسیب‌پذیر قرار بگیرد، لازم است ملحفه ها  ضد میکروبی،  قابل تمیز شدن به راحتی و در برخی موارد حتی یکبار مصرف باشند. ملحفه ها می توانند به راحتی میکروب های خطرناک را حمل کنند اگر به درستی از آنها مراقبت نشود.

یا به عبارتی دیگر می توان گفت که در یک محیط پزشکی، سطح خاصی از بهداشت وجود دارد که صرف نظر از اینکه چه کسی احتمال دارد با ملحفه ها روبرو شود، ضروری است. ملحفه های مورد استفاده برای بیمارانی که معاینه اولیه را انجام می‌دهند، نسبت به ملحفه هایی مورد استفاده برای بیماران با بیماری های خطرناک عفونی، ملحفه های معمولی تری هستند.

ماندگاری

معمولاً باید ملحفه های بیمار به طور منظم تمیز و مرتب شوند و در عین حال بادوام باشند. بدیهی است در صورت استفاده از ملحفه های یکبار مصرف میزان دوام اهمیت کمتری دارد، اما به راحتی قابل تعویض می باشند. میزان ماندگاری ملحفه ها بر روی قیمت نهایی آن ها تاثیر گذار است. علی‌رغم هزینه‌های اولیه کمی بیشتر، ملحفه های با دوام بیشتر  احتمالاً در دراز مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های پرداختی می‌شود.

راحتی

ملحفه ها باید تا حد امکان تجربه‌ای راحت را برای بیمار در محیط بیمارستان فراهم کنند. در تهیه ملحفه های اتاق بیمار باید در نظر گرفته شود که یک بیمار احتمالاً در بیشتر مدت اقامت خود در چه دمایی خواهد بود. یک بیمار هرگز نباید به طور غیرطبیعی سرد یا گرم شود. ملحفه ها نباید برای بیمار حساسیت ایجاد نموده و باعث سر خوردن بیمار شوند.

بیشتر بخوانید: رابطه بین ملحفه های تخت بیمارستان و راحتی بیمار

بهداشت

بهداشت بخش مهمی از تضمین ایمنی بیمار است و ملحفه های بیمار برای حداکثر ایمنی و کارایی باید  پس از کثیف شدن به راحتی تمیز شوند. به یاد داشته باشید که چندین بیمار در طول زمان از  ملحفه استفاده خواهند کرد و برای جلوگیری بیماری های متقابل باید قابل ضدعفونی شدن باشند.

اگرچه ملحفه‌ها با خواص ضد میکروبی فروخته می‌شوند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تمیز کردن آن آسان‌تر باشد، اما آموزش و روش‌های مناسب برای حفظ بهداشت کامل ملحفه‌ها نیز مهم است. باید یک برنامه زمان بندی مشخص وجود داشته باشد که در آن ملحفه ها به طور مرتب تعویض شوند.

هزینه

ملحفه های بیمار ممکن است از نظر قیمت متفاوت باشند، و بدیهی است که خرید ارزان ترین ملحفه جذابیت دارد. با این حال، همانطور که در سراسر این مقاله تاکید شده است، هزینه باید در رابطه با آنچه که مجموعه ای از ملحفه ارائه می دهد در نظر گرفته شود. اگر ملحفه های کمی گران‌تر می‌توانند به راحت‌تر کردن بیماران کمک کنند، اغلب عاقلانه است که روی آنها سرمایه‌گذاری کنید.

اهمیت کیفیت ملحفه های پزشکی

ملحفه‌های بیمارستان می‌توانند بخش مهمی از بهداشت محیط بیمارستان و تا حد ممکن راحتی بیماران باشند. با خرید ملحفه های پزشکی با کیفیت به جای خرید و نگهداری جنس بی کیفیت، بیمارستان ها می توانند مقدار قابل توجهی در زمان و هزینه صرفه جویی کنند. استفاده از ملحفه بیمارستانی مرغوب باعث می شود ملحفه های بیمار همیشه ظاهر، حس و بوی خوبی داشته باشند.