انواع لباس کار بر اساس نوع دوخت کدام است؟

لباس‌های کار باتوجه به کاربردهایی که دارند، در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این بخش از مقاله قصد داریم تا به معرفی انواع این محصولات ایمنی بپردازیم:

لباس کار یکسره یا یک تکه
این لباس کار به صورت یکسره یا سرهمی است و بالا تنه و پایین تنه این لباس به یکدیگر متصل شده است. به طور کامل بدن افراد را پوشش می‌دهد و به این دلیل نیز کاورال نامیده می‌شود. استفاده از لباس کار یکسره برای افرادی که تحرک زیادی دارند، گزینه مناسبی است. لباس‌های خلبانی، جوشکاری و دو بنده از انواع این لباسکار محسوب می‌شوند.

لباس کار دو تکه
این لباس ایمنی شامل یک کت و یک شلوار یا به عبارت دیگر یک پیراهن و شلوار است و قسمت بالایی و پایینی آن به صورت جدا از یکدیگر هستند. از پارچه‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود.

لباس ایمنی کاپشن و شلوار
این لباس کار از انواع لباس‌های دوتکه است و تنها تفاوت آن با لباس کار دو تکه، در استفاده از کاپشن به جای پیراهن است.

لباس کار دو بندی
این لباس ایمنی به یک شلوار متصل می‌شود و آستین ندارد. معمولا از پارچه‌های مختلف و با رنگ‌های متنوع تولید می‌شود و برای کارگران، مهندسان و صنعتگران مناسب است.

روپوش کار
این محصول یکی از پرمصرف‌ترین لباس‌های کار است و برای افرادی که در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها کار می‌کنند، مناسب است. بیشتر به نظافت فردی کمک می‌کند تا ایمنی بالایی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: لباس کار جوشکاری چیست و از چه متریالی ساخته می شود؟

لباس کار مردانه و زنانه
مدل‌های مختلفی برای آقایان و بانوان طراحی و تولید شده‌اند که در سایز و نوع دوخت آنها تفاوت دارد.

لباس کار تابستانی و زمستانی
با توجه به فصل، لباس‌هایی طراحی شده‌اند که برای تابستان و زمستان مناسب باشند و بتوانند بدن را در شرایط مختلف آب و هوایی گرم یا سرد حفظ کنند.

لباس کار بچه‌گانه
برای کودکان نیز لباس‌های کار خاصی طراحی و تولید شده‌اند که در اندازه‌ها و طرح‌های مختلفی در بازار موجود هستند.

جلیقه ایمنی
انواع جلیقه کار در شبرنگ و خبرنگاری تولید و عرضه می‌شوند و برای مأمورین انتظامی، شهرداری و کارکنانی که در شب کار می‌کنند، مناسب است.